Kassai Etelka
Kassai Etelka

újságíró

Összetartozás, őszinte kommunikáció, gyereklelkek gyógyítása: szóljon erről a koronavírus után a nyár a családokban

Ha a koronavírus járvány minden velejárója és a vírus által kikényszerített karantén megviselt minket, felnőtteket, akkor próbáljuk átérezni egy pillanatra, hogy érezhették magukat a gyerekek.

Vajon milyen érzések kavarogtak, kavarognak bennük most is, amelyeknek csak egy részét merik, tudják, akarják megfogalmazni. Milyen félelem és mennyi kérdés, amelyet feltenni se tudnak, talán a megfelelő szavakat se ismerik hozzá.

De a gyerekek olvasatában, akárcsak nálunk: sarkaiból fordult ki a világ. Egy pillanat alatt változott meg, alakult át mindaz, amit ismertek, megszoktak, amely mentén zajlottak a mindennapok. És nem csak a rutin elvesztését kellett, hogy átvészeljék – a gyerekek e területen rugalmasak – hanem alapvetések vesztek oda.


Király Nóra
Király Nóra bloggazda

Korunk egyik népbetegsége a cukorbetegség

A cukorbetegségben szenvedők száma évről-évre nő, nemcsak hazánkban, hanem az egész világon. Az előrejelzések szerint 2030-ra akár 366 millióra is nőhet a betegségben érintettek száma. A diabétesz kialakulásában ugyan örökölhetünk olyan géneket, melyek hajlamosítanak a betegségre, mégis vannak olyan tényezők, melyek nagy szerepet játszanak a betegségek kialakulásában. Az elhízás, a gyümölcsökben, zöldségekben szegény táplálkozás vagy a mozgásszegény életmód egyaránt hozzájárulhat a betegség kialakulásához, miivel ezek a külső tényezők is igen nagy jelentőséggel bírnak.

1991. június 27-én, majdnem 20 éve rendezték meg először a Cukorbetegek Világnapját. Ez a betegség nemcsak az időseket érinti, hanem a fiataloknál és gyermekkorban is kialakulhat és igen komoly szövődményekkel járhat. A genetikai kódjainkon ugyan változtatni nem tudunk, de ha odafigyelünk az életmódunkra, akkor a betegség kialakulásának esélyeit csökkenthetjük, illetve megjelenését késleltethetjük.


Kassai Etelka
Kassai Etelka

újságíró

A szép pillanatokra építsünk – mert tényleg szükségünk van az édesapákra!

Az Apák napját a 20. század eleje óta ünnepeljük és egy olyan édesapa, William Jackson Smart egyik gyermeke kezdeményezésére vált hivatalos ünnepé, aki férfiként, édesapaként, második felesége elvesztése után kilenc gyermeket nevelt fel egyedül. Apák napján a most következő gondolatokkal adózunk előtte és az összes, a családjáért élő, a családjukat megtartó, emelő édesapák előtt:

Mi nők azt gondoljuk, elég erősek vagyunk ahhoz, hogy nőként egyedül is helyt álljunk a család megtartásában, és ez részben igaz is. Az élet teremthet olyan helyzeteket, amikor ezt be is bizonyítjuk és akár emberfeletti erőfeszítésekre is képesek vagyunk.


Király Nóra
Király Nóra bloggazda

Itt az idő! Vigyázzunk jobban a környezetünkre

Napjainkra egyre égetőbbé vált környezetvédelem kérdésköre. Nem vigyázunk rá kellőképpen, nem értékeljük annyira, mint kellene, és sajnos nem teszünk meg minden tőlünk telhetőt a megóvása érdekében. A Földünk sorsa a mi kezünkben van. Kötelességünk lenne sokkal tudatosabban odafigyelni a környezetünk megóvására, a szemét csökkentésére és az energiahasználat mérséklésére, hogy gyermekeink, unokáink is kellemes környezetben élhessenek, megismerhessék a természet csodáit és élvezhessék azt. Mindehhez a legfontosabb, hogy mi magunk is környezettudatosan éljünk, és ezt a szemléletet adjuk át nekik is.

Június 5. napja 1972 óta a környezetvédelem világnapja. Az ENSZ ekkor tartotta meg az első környezetvédelmi világkonferenciát, amelyet azóta, minden évben, más-más országokban rendeznek meg. A konferencia célja évről-évre, hogy felhívja a figyelmet a környezetszennyezés következményeire, valamint hogy az országok együtt gondolkodjanak és közösen cselekedjenek a környezet megóvásának érdekében.